Co trzeba wiedzieć o stulejce

Stulejkę najczęściej kojarzy się jako dolegliwość, która występuje tylko u małych chłopców, niemniej warto wiedzieć, że może pojawić się ona także u dorosłych mężczyzn. O ile stulejkę uznać można za fizjologiczną do 2-3 roku życia, to w każdym innym przypadku powinna ona budzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza.

Męskie prącie zbudowane jest z dwóch ciał jamistych, które w trakcie erekcji wypełniają się krwią oraz główki (żołędzi) przykrytej napletkiem, czyli fałdem skórnym. Stulejką nazywamy stan, w którym dochodzi do zwężenia ujścia napletka i niemożności (stulejka całkowita) lub utrudnienia (stulejka częściowa) jego ściągnięcia do tzw. rowka zażołędnego. Więcej o stulejce możesz przeczytać tutaj: https://www.tourmedica.pl/blog/co-to-jest-stulejka/

Stulejka – podstawowe informacje

Stulejka jest schorzeniem, które pojawić się może w każdym wieku i prowadzi do wielu niedogodności w życiu codziennym. Jej obecność może stać się przyczyną m.in. nieśmiałości w relacjach damsko-męskich i niskiej samooceny mężczyzny.

Nadmierne zwężenie ujścia napletka generuje zazwyczaj problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny i stanu czystości okolic intymnych pacjenta. Mastka, czyli biaława lub żołtawa wydzielina gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem, jest mieszaniną łoju, złuszczonym komórek nabłonkowych i produktów aktywności flory bakteryjnej. Jej intensywny i nieprzyjemny zapach może stać się przyczyną dyskomfortu i utrudniać zbliżenie płciowe. Mastce przypisuje się również działanie rakotwórcze, według niektórych badań zwiększa ona ryzyka rozwoju stanów przednowotworowych i raka żołędzi u mężczyzn.

Trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny predysponują także do nawracających stanów zapalnych prącia, nierzadko o etiologii bakteryjnej. Przewlekły stan zapalny jest przyczyną obrzęku i utrzymującego się bólu. Stany zapalne prącia mogą powodować zakażenia narządów miednicy mniejszej u partnerki, a z powodu bólu istotnie utrudniają i przeszkadzają w zbliżeniu płciowym obojga partnerów.

Zarówno stulejka częściowa, jak i całkowita mają tendencję do powiększanie się w czasie. W wyniku prób ściągania napletka na siłę jak również podczas erekcji dochodzić może do mikrourazów w budowie napletka. Pęknięcia te nie są widoczne gołym okiem, ale w wyniku ich gojenia się dochodzić może do włóknienia i bliznowacenia tkanek napletka. Obkurczenie się blizny powoduje silniejsze zwężenie ujścia napletka i stać się może przyczyną istotnych trudności w oddawaniu moczu. Jak zauważa urolog Stefan Czarniecki: ,,Panowie z cukrzycą, dużo częściej niż reszta populacji mają stulejki. Jest to związane z tym, że gojenie po tego typu drobnych urazach jest u nich upośledzone ”.

U chorych z zaawansowaną stulejką dodatkowo przy próbie jego ściągnięcia na siłę dojść może do uwięźnięcia nadmiernie zwężonego napletka w tzw. rowku zażołędnym i braku możliwości jego odprowadzenia. Stan taki nazywamy załupkiem. Utrudniony odpływ krwi z napletka powoduje jego obrzęk co w konsekwencji prowadzić może niedotlenienia i martwicy tkanek prącia. Leczenie załupka zakłada odprowadzenie napletka, niejednokrotnie w znieczuleniu miejscowym z nacięciem skóry obrzękniętego napletka.

Rozwinięta stulejka, w której dochodzi istotnego zwężenia ujścia napletka stać się może przyczyną utrudnienia, a nawet uniemożliwienia oddawania moczu przez mężczyznę. Wypływający pod ciśnieniem z cewki moczowej mocz blokuje się pod powierzchnią napletka tworząc widoczny balonik. Z racji tego, że mocz jest pożywką dla bakterii jego zastój pod powierzchnią napletka predysponuje m.in. do przewlekłych zapaleń dróg moczowych u mężczyzny.

Leczenie stulejki jest chirurgiczne i polega najczęściej na nacięciu tkanek zwężonego ujścia napletka wzdłuż osi prącia i ich poprzecznym zszyciu. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U pacjentów z niskim progiem bólu rozważyć można przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne poszerzenie ujścia napletka nie zawsze pozwala na trwałe pozbycie się problemu stulejki. Czasami dochodzi do nadmiernego obkurczania się pozabiegowych blizn i ponownego rozwoju schorzenia.

Metodą, która pozwala trwale pozbyć się stulejki jest zabieg obrzezania, który polega na wycięciu części lub całości tkanek napletka.

Comments are closed.

 • Odczuwanie ostrych bólów brzucha

  48 lat ago
  Odczuwanie ostrych bólów brzucha zawsze staje się przyczyną ogromnego cierpienia dla osób je odczuwających. Jednak trzeba przyznać, że nie zawsze ostre bóle brzucha są poważnym objawem chorobowym. Zdarza się bowiem, że ostry ból brzucha występuje nawet wówczas, gdy jakaś osoba zje coś zbyt ciężkostrawnego lub przyjmie tabletki o nietypowej porze dnia czy nocy. Nie…
 • Dostępne w sprzedaży formy magnezu

  48 lat ago
  Magnez jest obecnie sprzedawany w różnego rodzaju formach. Można kupować zarówno tradycyjny magnez, jak i nowe formy magnezu w formie tabletek i płynów. Dzięki temu można podawać magnez zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom oraz osobom starszym. Poza tym można dokonywać zakupu różnego rodzaju preparatów witaminowych, w skład których wchodzi magnez oraz preparatów magnezowych…
 • Sposób zamówienia alkoholu

  48 lat ago
  Aby zamówić alkohol do restauracji czy sklepu, trzeba się zastanowić nad tym, jakiego rodzaju alkohol jest najczęściej kupowany w danym miejscu. Po decyzji o typie alkoholu należy złożyć zamówienie. Jeszcze nie tak dawno jedyną ścieżką składania zamówień był telefon do konsultanta odpowiedzialnego za dany rejon i zamówienie złożone przez telefon. Ten system miał kilka…
Marzec 2017
P W Ś C P S N
« Gru   Kwi »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031