Co trzeba wiedzieć o stulejce

Stulejkę najczęściej kojarzy się jako dolegliwość, która występuje tylko u małych chłopców, niemniej warto wiedzieć, że może pojawić się ona także u dorosłych mężczyzn. O ile stulejkę uznać można za fizjologiczną do 2-3 roku życia, to w każdym innym przypadku powinna ona budzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza.

Męskie prącie zbudowane jest z dwóch ciał jamistych, które w trakcie erekcji wypełniają się krwią oraz główki (żołędzi) przykrytej napletkiem, czyli fałdem skórnym. Stulejką nazywamy stan, w którym dochodzi do zwężenia ujścia napletka i niemożności (stulejka całkowita) lub utrudnienia (stulejka częściowa) jego ściągnięcia do tzw. rowka zażołędnego. Więcej o stulejce możesz przeczytać tutaj: https://www.tourmedica.pl/blog/co-to-jest-stulejka/

Stulejka – podstawowe informacje

Stulejka jest schorzeniem, które pojawić się może w każdym wieku i prowadzi do wielu niedogodności w życiu codziennym. Jej obecność może stać się przyczyną m.in. nieśmiałości w relacjach damsko-męskich i niskiej samooceny mężczyzny.

Nadmierne zwężenie ujścia napletka generuje zazwyczaj problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny i stanu czystości okolic intymnych pacjenta. Mastka, czyli biaława lub żołtawa wydzielina gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem, jest mieszaniną łoju, złuszczonym komórek nabłonkowych i produktów aktywności flory bakteryjnej. Jej intensywny i nieprzyjemny zapach może stać się przyczyną dyskomfortu i utrudniać zbliżenie płciowe. Mastce przypisuje się również działanie rakotwórcze, według niektórych badań zwiększa ona ryzyka rozwoju stanów przednowotworowych i raka żołędzi u mężczyzn.

Trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny predysponują także do nawracających stanów zapalnych prącia, nierzadko o etiologii bakteryjnej. Przewlekły stan zapalny jest przyczyną obrzęku i utrzymującego się bólu. Stany zapalne prącia mogą powodować zakażenia narządów miednicy mniejszej u partnerki, a z powodu bólu istotnie utrudniają i przeszkadzają w zbliżeniu płciowym obojga partnerów.

Zarówno stulejka częściowa, jak i całkowita mają tendencję do powiększanie się w czasie. W wyniku prób ściągania napletka na siłę jak również podczas erekcji dochodzić może do mikrourazów w budowie napletka. Pęknięcia te nie są widoczne gołym okiem, ale w wyniku ich gojenia się dochodzić może do włóknienia i bliznowacenia tkanek napletka. Obkurczenie się blizny powoduje silniejsze zwężenie ujścia napletka i stać się może przyczyną istotnych trudności w oddawaniu moczu. Jak zauważa urolog Stefan Czarniecki: ,,Panowie z cukrzycą, dużo częściej niż reszta populacji mają stulejki. Jest to związane z tym, że gojenie po tego typu drobnych urazach jest u nich upośledzone ”.

U chorych z zaawansowaną stulejką dodatkowo przy próbie jego ściągnięcia na siłę dojść może do uwięźnięcia nadmiernie zwężonego napletka w tzw. rowku zażołędnym i braku możliwości jego odprowadzenia. Stan taki nazywamy załupkiem. Utrudniony odpływ krwi z napletka powoduje jego obrzęk co w konsekwencji prowadzić może niedotlenienia i martwicy tkanek prącia. Leczenie załupka zakłada odprowadzenie napletka, niejednokrotnie w znieczuleniu miejscowym z nacięciem skóry obrzękniętego napletka.

Rozwinięta stulejka, w której dochodzi istotnego zwężenia ujścia napletka stać się może przyczyną utrudnienia, a nawet uniemożliwienia oddawania moczu przez mężczyznę. Wypływający pod ciśnieniem z cewki moczowej mocz blokuje się pod powierzchnią napletka tworząc widoczny balonik. Z racji tego, że mocz jest pożywką dla bakterii jego zastój pod powierzchnią napletka predysponuje m.in. do przewlekłych zapaleń dróg moczowych u mężczyzny.

Leczenie stulejki jest chirurgiczne i polega najczęściej na nacięciu tkanek zwężonego ujścia napletka wzdłuż osi prącia i ich poprzecznym zszyciu. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. U pacjentów z niskim progiem bólu rozważyć można przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne poszerzenie ujścia napletka nie zawsze pozwala na trwałe pozbycie się problemu stulejki. Czasami dochodzi do nadmiernego obkurczania się pozabiegowych blizn i ponownego rozwoju schorzenia.

Metodą, która pozwala trwale pozbyć się stulejki jest zabieg obrzezania, który polega na wycięciu części lub całości tkanek napletka.

Comments are closed.

 • Restauracja doskonała, czyli recepta na sukces

  48 lat ago
  Dzisiejszy rynek pokazuje nam jak wielkie możliwości w dość ciekawy sposób zostają wykorzystywane na nasza korzyść, decydując się na prowadzenie restauracji czy lokalu gastronomicznego najważniejszym czynnikiem jest obranie punktu docelowego, klientów którzy chcemy aby, pojawiali się w naszych progach. Restauracje muszą zachęcać do zasmakowania się w niezwykłych wyprawach kurialnych, doświadczony kucharz pozwala na precyzyjne…
 • Domowe dania kontra fast foody

  48 lat ago
  Bary szybkiej obsługi jak McDonalds, Kfc, cieszą się niezwykłą popularnością szczególnie wśród młodego pokolenia. Czy smak jaki jest tam serwowany jest lepszy niż domowe jedzenie, oczywiście że nie. Ogromna ilość chemicznych substancji, poprawiaczy smaku których zadaniem jest zagłuszanie naszego głodu, niestety nowoczesne społeczeństwo z racji wielu obowiązków, ciągłego zabiegania chętnie korzysta z takich miejsc,…
 • Sztuka kulinarna

  48 lat ago
  Dla wielu z nas pojęcie sztuka kulinarna jest pewnym sloganem nie mającym nic wspólnego z rzeczywistością, jednak prawa rysuje się zgoła inaczej. Kuchnia i gotowanie jest niezwykłą sztuką która dostosowana jest do wiedzy i pewnych umiejętności mistrza ceremonii, jedni z nas starają się bardzo wiernie odtwarzać przepisy czy czynności jakie powinny być wykonane do…
Marzec 2017
P W Ś C P S N
« Gru   Kwi »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031